Başarmanın Sırrı: Görsellik Faktörü

Mutlak olan birçok şey var. Gözle görülen ama görülmemiş gibi yapılan pek çok şey var. Bunları görmemezlikten gelip farkına varmadan yaşamak yerine, onu karşımıza alıp yan yana yürümek en mantıklı olanıdır. Bu durum; başarmanın sırları arasındadır.

Başarmanın birçok sırrı vardır. Bu sırların hepsi bilinmekle birlikte, uygulamaya geçişinde her daim sorun yaşanıyor. Bu yüzden başarısızlık ortaya çıkıyor. Başarısız olmanın gerekçeleri aşağıdaki küçük listede görebilirsiniz.

 • Aceleci davranma
 • Zamanı iyi değerlendirememe
 • Düşünmeden hareket etme
 • Azim

Bunun gibi daha nicesi var ancak konumuz başarısızlık değil, başarmaktır. Başarmak için birçok faktör arasından kolaylıkla uygulanabilen bir özelliği, görsel olmayı size anlatmak istiyorum.

Bildiğiniz bir şeyi fark edin!

Görsel bir dünyanın oluşumuna şahit olmaktayız. Sokaklar rengarenk, ülkeler rengarenk, insanlar cıvıl cıvıl ve tüm yaşam alanı; görsel bir ürün olma yolunda ilerliyor. Biz dahi! Bu değişime ayak uyduruyoruz ama bunun bize sağladığı artıları görmekten kaçınıyoruz. O yüzden görsel olmakla başarının nasıl sağlanacağını, bu duyguları nasıl yönetmeniz gerektiğini ve nasıl görmeniz gerektiğini basit örnekler ile anlatalım.

 1. Ortamı güzelleştirin

Bir işte maksimum başarı istiyorsanız, altın kural; işi yapacağınız ortamın düzenli olmasıdır. Düzeni sağlanan bir ortamın, ikinci aşaması ise; oranın güzelleştirilmesidir. Güzelleştirme; odanın boyanması, kirlerin yok edilmesi, ilgili yerin temizlenmesi, sizi güdüleyecek eşyaların odaya yerleştirilmesi yada içerisinin havalandırılması olabilir.

basarmanin sirri

Odanın güzelleştirilmesinin temel amacı, kişinin ilgisini çeken tüm etmenlerin (görsel, işitsel,duyusal) olarak bir araya getirilmesidir. Küçük bir örnek olarak aşağıdaki resim üzerinde düşünebilirsiniz.

 1. İşin amacına uygun davranın

Gereken neyse onu yapmalı bu hayatta. A işini başarmak için B’den de iş yapmanın bir anlamı yoktur. İşin hakkını vermek; iş için gerekli tüm şartların sağlanmasını sağlamaktan geçer. Şu aralar moda olan küçük bir hobi olan Yoga üzerinden örnekler verelim.

Yoga’nın temeline indiğinizde; temiz havalı bir ortam, sessiz bir yer, esnek olabilmenizi sağlayacak kıyafet, çeşitli küçük tabaklar içinde yer alan ürünler(Bkz: dekoratif mumlar) ile süslenmiş ortam, müzik ve hareket alanı geniş bir yer gerekir.

Yukarıdaki resimde, sadeliğin yoga ile birleştiğini görüyorsunuz. Yoga üzerinden verdiğim bu örnekte, Yoga yapan kişinin bu işi sürekli hale getirmesi ve amacına ulaşması daha kolaydır.

Yapılan tüm işler için gerekli koşullar, çeşitli yönlerden oluşturulur. Duygulara hitap eden, bedene hitap eden, görselliğe hitap eden şeklinde yönleri vardır. Elbette bunların hepsini yapabilirsiniz ancak önceliğiniz daima; size aşılanan görsellik üzerine olmalıdır.

 1. Negatif düşüncelerden uzaklaşın

Utangaçlık, uyuşukluk, korkaklık gibi birçok duygu, insanı görsel açıdan kötü bir görünüşte gösterir. Negatif düşüncelerin her adımda üzerine gidilmesi, bedeninizi canlandırarak sizi olduğunuzdan daha güçlü göstermenize neden olur. En basitinden bir utangaçlığınızı yenmek, bir sonraki gün uyandığınızda cildinizde apaçık fark ettirecektir. Bu da görselliğinize olumlu puan olarak dönecektir.

basarmanin sirri gorsellik faktoru

 1. Pişman olma

Sakın pişman olacağınız şeyler yapmayın. Pişman olmanızı gerektiren durumları, öncesinde kendinize kabul ettirin ve yaptıktan sonra “Ben bunu pişman olacağımı bildiğim halde yaptım” diyerek, gücünüzü ortaya çıkarın.

Pişmanlık, işi başarmada çokça etkilidir. Yapılan her işi, her görsellik eylemini, kendi isteğiniz üzerine yapmanız; sizi başarının gücüne götürecektir.

Duygularda, bedende, gözde ve eylemde güzellik; güzelliğin ta kendisi!

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

 1. Kedi Dedi diyor ki:

  Yazınız çok güzel ancak, günümüz hastalığı üşengeçlik hiçde kolay baş edilebilen bir sorun değil. Ancak vediğiniz bu taktiklerle, insan kendini biraz daha yenebilir ama sizinde dediğiniz gibi negatif düşüncelerden arınmalı.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.