Başarmanın Eylemsel Yöntemleri Nelerdir?

Başarmak adına yazılacak her şey yazılmış, söylenecek tüm sözler söylenmiş, yapılacak tüm etkinlikler yapılmış veya alınacak tüm eğitimler alınmıştır. İhtiyaç duyulan her şeyin, doğada birçok karşılığı vuku bulmuştur. Bunun aksini iddia edebilecek bir şey yok ancak yapılan şeylerin gerçekleşmesinin ya da amaca ulaşmasının oranı nedir? Yüzde 100 olmadığı ve daha düşük seviyelerde olduğu bir gerçek.

Başarmanın yolları herkesçe biliniyordur. Koca bir liste halinde ele alabileceğimiz bu yollar, uygulamaya geçişte zorlanıyor ve başarısızlıkla sonuçlanıyor. İşte, aşağıda vereceğimiz basit örnekler ile; başarmanın önündeki engelleri nasıl kaldıracağınızı anlatmak istiyorum.

başarmanın yöntemleri

Eylemsele dönüşme süreci

Yukarıda görmüş olduğunuz grafiklerde, olması gereken ile zorla olanın (solda) nasıl bir süreç izlediğini görüyorsunuz. Başarılması istenen bir eylemin belirli noktalarda tıkandığı, gerilemeye başladığı ve ne olduysa yeniden yükselişe geçtiği yerler var. İşte “ne olduysa” dediğimiz bu yerlerin nasıl tetiklendiğini size söyleyeyim:

  • Disiplin
  • Kararlılık
  • Aşağılanma duygusu
  • Başaramayacağını anlama duygusu
  • Güdü
  • Görsellik
  • Tasarım

Daha birçok kriter eklenebilir. Şimdi bu kriterlere yönelik küçük örnekler verelim.

Disipline yönelik başarma

Disiplin, kararlılık ile olabilecek bir şey. Birçok başarısızlığın arkasında yatan temel sebep, işin sürekliliğini sağlayamamaktır. Bir spor salonuna gidip vücut yapmak isteyen kişi yorgunluk veya üşengeçlikten dolayı her gün gitmeyebilir veya belirli süreçten sonra gitmekte isteksiz olur. Bu şekilde vücut yapamaz ve harcadığı emek boşa gidip, umutsuzluğa kapılır. Bundan sonra onun hem vücut hemde başka konularda başarısız olma olasılığı artar. Disiplini kendinize benimsetmek için, her disiplinsiz bir davranışta ceza ödeme zorunluluğu koyabilirsiniz.

Aşağılanma duygusuna yönelik başarma

Başarısız olduğunuz ya da olmaya başladığınız anda eşinizin, akrabanızın, arkadaşınızın size kötü şeyler söylemesi hoşunuza gider mi? Birden silkinip kendinize gelirsiniz ve yeniden çabalarsınız. Aslında bu tür şey, istem dışı size yapılan bir durumdur. Bu durumu kontrol altında siz başkasından isterseniz, başarma hırsınız sürekli aktif kalır. Sizce akıllıca değil mi?

Görselliğe yönelik başarma

Her insanın hayatta atladığı bir nokta var: görsellik. Bu her koşulda geçerlidir ama farkın varılamayacak bir durumdur. Farkına varmanız gereken bazı noktaları sizlere söylemek istiyorum. Örnekler üzerinden gideceğim bu konuda, görselliğin eylemsizliğe dönüşmüş şeklini göstermek istiyorum.

Evde iş yapmak moda artık. İşi eve taşımak, evde vaktini geçirmek ile para kazanılabiliyor ve birçok kişi evden geçimini çeşitli yollarla sağlıyor. İlk zamanlarda bu profesyonelce yürüyor ancak sonrasında iş değişiyor ve günlük işler aksamaya, çeşitli yollardan dolayı ertelenmeye gidiyor. Başarısızlığın çevresel faktörleri diyebiliriz. Bunun için şu tarz bir yöntem geliştirmek, herkesin ihtiyacıdır.

Evin içinde belirli bir oda belirleyip (bu alanda olabilir), orayı ofise çevirmelisiniz. Ofis için gerekli olan tüm eşyaları orada tutmalı, işinizin profesyonelliğini anlatacak sistemleri kullanmalısınız. Bunun için hazır ofis sistemleri satan işletmelerden yararlanabilir veya ofis sistemini kendi yöntemlerinizle oluşturabilirsiniz. Size önerim, odanın tamamını ofise çevirmek olacaktır. Bakınız örnek görsel:

hazır ofis sistemleri

Kısa cümleler

Başarmanın yöntemleri yerine, sizlere o yöntemleri kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden basitçe bahsettim. Ancak tüm bu yöntemler içinde tek bir gerçek var. O da istemek. İstemek eylemini kararlılığınızla hayata geçirmelisiniz. Aksi takdirde başarının yolu, size kapalı olacaktır.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.