Başarılı İnsanlar Ve Başarılı İnsanların Alışkanlıkları

Daha çoğu insan sabah ilk kahvesini içmeden erken kalkan ve Dünya’yı fetheden insanlar hakkında birçok hikaye biliyoruz. Fakat günün geri kalan zamanı da aynı öneme sahip değil mi? Başarılı insanların alışkanlıkları nelerdir? Sırlarını bilmek ister misiniz? Kendilerine daha verimli geçirebilecekleri bir gün hazırlarlar.

İşte : Başarılı İnsanlar Ve Uyumadan Önce Yaptıkları 6 Alışkanlık

Günlük Okuma Alışkanlığı Edinin

Microsoft milyarderi Bill Gates doyumsuz bir okuyucudur.Her gece uyumadan önce bir saat kitap okur ve son yaşanan olayları takip eder.

Yeni bilgiler edinmek gibi bilinen faydalarının yanında günlük okuma stresi azaltır ve hafizayı güçlendirir.2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre günlük 6 dakikalık kısa bir okuma bile %68 oranında stres azaltır.

Geceleri kitap okumanın bir başka yararı da beynin sağlığını uzun vadeli arttırabilmesidir. Her okuduğunuzda,bu zihniniz için yapılmış bir çalışma gibidir.Yapılan bu çalışmaya göre okuma alışkanlığı kazanmış insanların yaşı ilerlediğinde bilişsel zekalarının gerilemesini %32 oranında azaltığını göstermiştir.

Cep Telefonundan Uzak Durun

Yorucu ve kafasına beş dikiş atılan bir günün sonunda Arianna Huffington kendine elektrikli eşyalardan uzak durma misyonunu edinmiştir. Her gece uyumadan önce cep telefonuna takılı kalmamak için başka bir odaya koymuştur ve bilim onun bu konuda haklı olabileceğini kanıtlamıştır.

telefon

Harvard Üniversitesi’nde uyku ilaçları üzerine profesörlük yapan Dr.Charles Czeisler’e göre, cep telefonları tarafından üretilen parlak ışık vücudumuzun doğal uyku ritmini bozabilir ve bedenimize gündüz olduğu hissiyatı verebilir.Bu parlak ışıklar beynimize uyumamızı sağlayacak kimyasalların salgılanmasını engelleyeci mesajlar göndereceğinden uyumamız zorlaşacaktır.Eğer iyi bir uyku ve dinlenmek istiyorsanız,telefonunuzu başka bir odaya koyun.

Yürüyüşe Çıkın

Buffer’ın CEO’su yatmadan önce dinlenmek için yürüyüşe çıkıyor.Yürüyüşlerinde işiyle ilgili düşünceleri kafasından çıkartarak yavaş yavaş yorgunluğunu gideriyor.

Yoğun bir kişi olan Joel , stresli geçen bir günün ardından dinlenmek için gece yürüyüşüne çıkar.Bunun yanı sıra günlük yürüyüşe çıkmak sağladığı sağlık yararlarıyla ikinci bir ikramiye gibidir.

Yapılan bir çalışmaya göre yürüyüşe çıkmak yaratıcılığı arttırır.Yürüyüşe çıktığınızda zihniniz yoğun bir şekilde çalışmadığı için yeni fikirlere daha açık hale gelir.Belki de çözemediğiniz zor bir problemi güzel bir gece gezintisi yaparken aklınıza gelen yaratıcı bir çözümle halledebilirsiniz.

Meditasyon Yapın

Medya öncüleri de meditasyon yapmayı destekliyor.Hiç şüphesiz ki, Bayan Oprah Winfrey  yoğun ve stresli geçen günlerin ardından rahatlamak ve gevşemek için meditasyon yapıyor.

Meditasyonla ilgili yararlı olup olmadığıyla ilgili sürekli bir tartışma olmuştur.Fakat 2014’te yapılan meditasyonla ilgili 19000 durum içeren bir çalışmanın sonucu çok açıktır.Meditasyonun stresi,kaygıyı,depresyonu ve acıyı azalttığı görülmüştür.Yani meditasyonun bir başka deyişle sonuçlardan etkilenmenizi engeller.

Yaratıcı Olun

Bazen yaratıcılığınız önündeki engelleri kaldırabilmeniz için gereken en iyi çözüm sessiz ve sakin bir gecedir.

Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar göstermiştir ki uyumadan önceki zamanlar yaratıcılık için mükemmel zamanlardır hatta çok yorgun olduğunuz bir gün de bile bu geçerlidir.Yapılan bu çalışma yaratıcı fikirler gerektiren işlerin yapımının günün çalışmaya uygun olmayan zamanlarında yapıldığını ortaya koymuştur.

Yani eğer siz bir gündüz insanıysanız,yaratıcı fikirler aklınıza uyumadan önce gelir.Araştırmacılar bunun doğru olduğunu savunuyor çünkü zihniniz geceleri daha açık fikirli olur.Mantıksal bağlantılar kurma kabiliyetiniz kötüleşebilir, ancak bu sizin yararınızadır çünkü diğer taraftan bugüne kadar mümkün gözükmeyen bağlantıları kurabilirsiniz.

Zamanınızı Yönetin

Amerikan Express CEO’su zamanını kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmiş ve bunu geceleri uyumadan önce yapıyor.Ertesi gün gerçekleştirmek istediği üç şeyin planını yapıyor.Bu şekilde sabahları uyanıp işe gittiğinde üzerinde çalışması gereken en önemli işleri belirlemiş oluyor.

90’lı yıllarda yapılan araştırmalar Chenaults’ın plan yapmak ile ilgili ilginç alışkanlığını destekler şekilde.Araştırmacılar bir grup lise öğrencisini 4 yıllık kolej hayatlarının sonuna kadar incelediler.Araştırmacılar,öğrencilere araştırmanın başında zaman yönetimi becerileriyle alakalı test etmişler ve daha sonra 4 yıl sonra tekrar bu testleri uyguladıklarında şok edici sonuçlar almışlardır.

Öğrenciler zamanlarını kontrol etme konusunda yeteneklerini geliştirmişlerdi ve bunun sonucu olarak yüksek sınav puanları almışlardı.Temelde, zaman yönetimi akademik başarıda skolastik yetenekten daha büyük bir rol oynar.

***Yazı çevrilip ve derlenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Hayalinizdeki İşi Yakalamak İçin Neden Blog Yazarlığı Yapmalısınız? başlıklı makalemizde gelecek planı kurduğunuz iş ve blog yazarlığı arasındaki bağ hakkında bilgiler verilmektedir.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.