Başarılı Bir Yazar Olmanın Yolları

Bu makalede başarılı bir yazar olmak için tartışma götürmez bazı yolları keşfedeceksiniz. Başka yolları da var ancak bunlar en iyi sonucu elde etmenin kısa yolları. Hafife almayın.

Gelişime İstekli Olun

Arkadaşınız bir gün plajda birkaç fotoğrafınızı çekti diye foto model olmazsınız. Bir tane eKitap, birkaç makale ya da bazı blog yazıları yayınladınız diye de yazar olmazsınız. Ortada bir gerçek varsa o da profesyonel yazı yazma konusunda A’dan Z’ye her şeyi bilmek çok fazla çalışma ve kişisel olarak gelişim göstermeyi gerektirir.

• Kurgusu olsun ya da olmasın yazdığınız her yazı bir günlük gibidir.
• Ne kadar küçük veya önemsiz gibi görünse de yaptığınız her yazı yazma ödevi yeni bir şeyler öğrenmek için fırsattır.
• Yaptığınız her beyin fırtınası ve dayandığınız baş ağrısı toplam kelime ustalığı kalitenizi arttırmaktadır.

Başarılı’yı Tanımlayın

Başarılı bir yazarı nasıl tanımlıyorsunuz? Kimisine göre başarılı yazar bir düşünceyi aktarmak ya da bir ürünü satmak için tutarlı cümleler yazan kişidir. Kimilerine göre ise kirayı zamanında ödeyebilmek ve sadece yazı yazma becerileriyle hayatta kalabilmektir.
Tanımlamadığınız bir şeyde başarılı olamazsınız. Birçok türde yazar ve farklı farklı başarı çeşitleri vardır. Bunlardan hangisinin size hitap ettiğini belirleyin ve bir dedektif roman yazarı kadar kesin olun.

Yazmıyorsanız Başarılı Yazarları Okuyun

Yazmak yin ise okumak da yang’tır. Ya da diğer türlüsü. Siz anladınız. Birisi olmadan diğeri de olmaz. Ve dengenin sağlanabilmesi için ikisinin de eşit derecede bulunması gerekir.
Yazdığınız her cümle için bir cümle de okumalısınız. Sürekli olarak başarıya götüreceğini düşündüğünüz yazılar okuyun. Takip etmek üzere “başarılı” yazarları bulun ve onları kendinize model alın. Hazır bunu da demişken…

Kişiselleştirilmiş Taklit

Yazarlık için bir model buldunuz. Başarıyı tanımlamak kadar önemli bir şey bu.
Sizin fikirleriniz ya da yazı tarzınızı hiç dikkate almadan, bir türde yazmış oldukları en iyi yazılarından birini seçin ve bir sayfasını yeniden yazın. Eğer blog işiyle uğraşıyorsanız, tüm zamanların en iyi blog yazılarını bulun ve onlara yeniden bir amaç kazandırın.
Piyasada en çok satmış olan dergileri bulun ve makaleleri kendi tarzınızda ve kelimelerinizle yeniden yazın. Ne yaptığını bilen tüm başarı koçları size bir ustanın ne yaptığınız çalışmanızı ve sonra da taklit etmenizi söyleyecektir. Bunu yaparken tek dikkat etmeniz gereken, yazıyı kişiselleştirmektir böylece orijinal içeriğin aynısı olmamış olur.

Online Varlığınızı Oluşturun

Bugünlerde başarılı bir yazar olmak öyle ya da böyle online olarak bir varlığınızın olmasını gerektiriyor. Ne tür bir yazar olursanız olun, bir web sitesi kurun ve online dünyada gözükmesi için içerik yayımlamaya başlayın.

Eğer para kazanmak sizin için önemliyse o zaman bir tane “serbest yazar” profili oluşturmayı ihmal etmeyin. Size araştırma yapmak ya da yazı yazmanız için seve seve ödeme yapacak olan bir sürü online insan mevcut. Ayrıca online dünyada okuyucu kitlesi oluşturmak çok akıllıca bir hareket olur.

Elbette başarıya giden yolda bir takım problemler yaşayacaksınız, ama bunlar sadece yazı yazma başarınıza giden basamaklar!

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.