Başarılı Bir Blog Oluşturmak İçin Atmanız Gereken Adımlar

Burada yer alan birkaç yöntem ile blog adresinizi çok daha iyi yerlere getirebilirsiniz. Sizi başarıya ulaştıracak bu blog yazarlığı yöntemlerini daima aklınızın bir ucunda bulundurmalı ve değerlendirmeye çalışmalısınız.
başarılı bir blog

Başarılı Bir Blog oluşturmanın Sırları

İnternet ortamında moda olan şeyler ve algoritmalar hızlı bir şekilde değişiklik göstermektedir. Blog oluşturmak yeni bir görünüm kazandı ve herkes uzun süre ayakta kalabilmek için yeni teknikler öğrenmeye başladı. Bazı site yöneticileri iyi içeriklerle kendilerini desteklerken, bazıları SEO çalışmaları ile bunu yapmaya çalıştılar. Bireysel çalışmalar ön plana çıkmaya başladı ve herkes bu alanda şansını denemeye başladı.

Birçok kişi kendisini başarıya ulaştıracak belirli basit adımları unutarak hareket eder. Bu tür hareket eden kişiler genelde blog oluşturmayı ve onu popüler hale dönüştürmeyi basit bir şey olarak görürler. Bu aynı zamanda her gün artış gösteren blog sayısının arkasındaki nedendir.

Peki, başarılı bir blog oluşturmak için atılması gereken adımlar nelerdir? Burada yer alan birkaç adım bu konuda size yardımcı olacaktır. Her adımı dikkatlice düşünmelisin ve her birini blog adresinizle ilgili hale dönüştürmelisiniz. Sıradan bir blog yazarı veya başarılı bir blog yazarı olmak için blog adresini başlatmadan önce bu unsurları düşünmelisiniz.

Uygun Alan Adı Seçimi Yapın

Alan adı seçimi atmanız gereken ilk ve en önemli adımdır. Blog adresinin başarısı ve kimliği konusunda bu son derece önemlidir. Blog adresinizin ilgi alanını aktaracak bir alan adı seçmelisiniz. Bu sayede blog adresinizin duyulmasını sağlayabilirsiniz. Aklınızda herhangi bir anahtar kelime varsa ve istediğiniz bir alan adı bulamıyorsanız süresi dolmuş alan adlarını deneyebilirsiniz. Yüksek otorite sahibi alan adları bulabilmek için bu en etkili adımdır.

Alan adı kalitesi konusunda göz atmanız gereken unsurlar şunlardır:

 • Anahtar kelimeniz alan adında yer almalı. Moda konusunda bir blog açacaksanız alan adında moda kelimesini kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Ancak, istisnai durumlar her zaman söz konusudur.
 • Harflerden oluşan bir alan adı tercih etmeye çalışmalısınız. Alan adını bir başkasına söylemeyi istediğiniz zaman doğru şeyi anlatmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, 7numara isimli bir alan adınız varsa bunu insanlara söylediğiniz zaman yedinumara şeklinde anlaşılabilir. Bu tip bir durumda alan adının yazıyla değil rakamla olduğunu ayrıca belirtmeniz gerekir.
 • Ülkeye özgü alan adlarından uzak durun çünkü Google algoritması bu alan adlarına öncelik tanır. Eğer global bir isim kullanacaksanız bunun ülkelere özel alan adları uzantılarından oluşmadığından emin olmalısınız.

İçerik Yönetim Sistemini Akıllıca Seçin

İçerik yönetim sistemini seçerken aynı zamanda blog adresinizi yönetirken sahip olacağınız özgürlük alanını belirlemiş olursunuz. Birçok blog sahibi WordPress altyapısını kullanmaktadır çünkü kullanımı kolaydır. Blogger, Tumblr gibi farklı platformlarda bulunmaktadır. Bu tamamen sizin ihtiyaçlarınıza ve ilgi alanınıza bağlı bir seçimdir.

Tavsiye edilen tercih ise WordPress olmalıdır. WordPress çok güçlü bir içerik yönetim sistemidir. Eklentiler yardımıyla özelliklerini genişletebilir ve aynı zamanda geliştirebilirsiniz. WordPress’in deposunda yaklaşık 25,000 eklenti yer almaktadır. İhtiyaçlarınıza göre bunlardan birini seçebilirsiniz. Birbirinden güzel temalara sahip olması ise ikinci avantajıdır. WordPress alt yapısını ben de kullandığım için sizlere ilk tavsiyemdir. Tabi ki ihtiyaçlarınıza planlarınıza göre diğer içerik sistemlerini de kullanabilirsiniz.

Blog adresiniz için tema seçerken dikkatli olmalısınız. İhtiyaçlarınızı karşılayacak bir tema seçmelisiniz.

İlgi Alanınızla İlgili Bilgileriniz

Birçok yeni blog yazarının düştüğü en basit hata arkadaşlarından gördükleri alanlara yönelmeleridir. Onlar sizin ilgi duyduğunuz şeyleri ve tutkunuzu bilmiyor olabilirler. Sadece bir blog istedikleri için blog adresi açmış olabilirler.

Blog konusunda bilgi önemli bir role sahiptir. Çünkü bilmediğiniz bir konu hakkında bir şeyler yazamazsınız. Bilmediğiniz bir konu hakkında 10 yazı yazabilirsiniz ancak uzun vadeli bir çalışma için yeterli midir? Elbette değildir. Bilgi sahibi olmadığınız sürece sürekli aynı konuda yazamazsınız.

Bu nedenle bilginiz olan konular hakkında blog adresi oluşturmalısınız. Blog adresinizde yer alan başlıklar öğretici olmalıdır.

Katılımınız

Bu kısım biraz garip gelebilir ancak birçok blog yazarı birbiriyle iletişim halindedir.

Birçoğumuz kısa süre içerisinde bulunduğumuz alanda kral olmayı isteriz ancak bu belirgin bir strateji değildir. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız diğerlerinin çalışmalarına katkı sağlamalı ve onların yazılarına link vermelisiniz. Bu blog adresinizin itibarını yükseltecektir ama aynı zamanda blog adresinizin diğer blog adreslerinde gözükmeye başlayacaktır.

Yazarak bu dünyayı diğer insanlar için daha iyi bir yer haline getirmeye çalışabiliriz ancak bunu tek başımıza yapamayız. Yeni arkadaşlıklar oluşturmalı ve onlarla sohbet etmelisiniz. Bunu yapabilmek için çeşitli pazarlama veya sohbet forumlarını kullanabilirsiniz. Açtığınız konuları WM Aracı veya R10 gibi güçlü forumlarda da yayınlayarak belirli bir kısma hitap edebilirsiniz. bu sayede hem takipçi sayınız hem de blog sahibi yeni insanlarla tanışma fırsatı yakalarsınız.

Blog adresinize gelen kişilerle etkileşim kurmalısınız. Onların blog adreslerini ziyaret etmelisiniz. Bu ilgili kişiyle aranızda kuvvetli bir bağ oluşturacaktır. Fikirlerinizi birbiriniz ile paylaşabilirsiniz veya değişim yapabilirsiniz.

Kaliteye Odaklanın

İnsanlar bir şeyler istedikleri için blog adresinizi ziyaret ederler. Bir probleme çözüm arıyor olabilirler ve bu sayede blog adresinizi ziyaret etmiş olabilirler. Onların ihtiyaçlarınızı karşılayamazsanız, onlar tekrardan sizin blog adresinizi ziyaret etmeyeceklerdir.

Bildiğiniz konularda yazmaya özen gösterin çünkü bu sayede okuyucular ile güçlü bağlar oluşturabilirsiniz ve düşüncelerinizi daha doğru bir biçimde aktarabilirsiniz. İlgi çekici bir içerik oluşturmak için şunları deneyebilirsiniz:

 • Kişisel deneyimlerinizi yazın. İnsanlar bu tür yazıları okumaya bayılırlar.
 • Blog adresinizde liste yazıları oluşturmaya çalışın çünkü okuyucular kendilerini neyin beklediğini bu şekilde fark edebilirler.
 • Diğer blog yazarları ile röportaj gerçekleştirin. İnsanlar gerçek hayat hikayeleri okumaya bayılırlar. Bu aynı zamanda size de katkı sağlar çünkü blog yazarları bu yazıları arkadaşlarıyla paylaşırlar.
 • Yazılara iyi resimler ekleyin ve liste işaretlerini uygun bir biçimde kullanın.

Bu adımda söylenenleri yapmanız halinde birçok sadık okuyucu kazanabilirsiniz ve bu okuyucular düzenli olarak sizin adresinizi ziyaret etmeye çalışırlar.

Misafir Yazarlık

Ziyaretçi yazarlık bir taşla iki kuş vurmanın gerçekleşmesidir. Ziyaretçi yazarlık yapmadığınız sürece başarıya ulaşma şansınız düşüktür. Ziyaretçi yazarlığı bir blog adresinin başarısının ardındaki sır gibidir. Tüm büyük internet pazarlamacıları bunu yaparlar ve bu durumdan fayda sağlarlar.

 • Backlink alırsınız.
 • Daha fazla insan ile etkileşim kurarsınız ve daha fazla tanınma şansınız olur.
 • Yeni aboneler kazanırsınız.
 • Blog adresiniz daha güçlü bir kimliğe sahip olur.

Bunun dışında birçok faydası bulunmaktadır. Aylık olarak 2-3 yazı hazırlamanız sizin için yeterli olacaktır.

Tanıtım

Tanıtım yüksek önceliğe sahiptir. Blog adresinizi tanıtmak için değerlendirebileceğiniz en iyi yolları biliyorsanız kısa sürede çok yüksek bir seviyeye ulaşabilirsiniz. Yazının başarılı olmasını istiyorsanız %20 oranında yazmaya, %80 oranında tanıtıma zaman ayırmalısınız. Tanıtım her şeydir.

Uygun bir tanıtım planı oluşturun ve bu sayede çok daha fazla insana ulaşın, daha fazla insanı sitenize çekin. Tanıtım için yapabileceğiniz başlıca şeyler şunlardır:

 • Ziyaretçi yazarlığı.
 • Ünlü blog adreslerinde kaliteli yorumlar.
 • Forum mesajları.
 • Sosyal medya tanıtımı.
 • Diğer blog yazarları ile bağlantı kurmak.
 • Çekilişler yapmak.
 • İyi blog yazarları ile röportajlar.

Sizi başarıya ulaştıracak yöntemleri bildiğiniz sürece bu unsurları gerçekleştirebilmek sizin için çok daha kolay olacaktır. Yazımı burada sonlandırıyorum her türlü soru ve görüşlerinizi bana yorum kısmından ya da iletişim kısmından iletebilirsiniz.

 

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

 1. Yahya Karaoğulları diyor ki:

  Faydalı tavsiyeler için teşekkürler; keyifli bir yazı olmuş. Yeni keşfettiğim blogunuzda faydalanılabilecek epey bir çalışma var gibi görünüyor sevgili Timur. Umarım adresinizi daha fazla ziyaret etme fırsatı bulurum.

  Bu arada ‘blog başarısı, trafik ve içerik pazarlama’ alanlarına yoğunlaştığım blogum isteveyap.com ile sizinle karşılıklı birer konuk yazarlık deneyimi de paylaşabiliriz, kısmet olursa. Tekrar teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.

  Sevgiler,
  Yahya Karaoğulları

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.