Bant Satın Alma Rehberi ve Bant Çeşitleri

Bant satın almak istediğiniz zaman genellikle koli bandı satın alıyor olabilirsiniz ama bu alışkanlığınıza artık son vermenin zamanı geldi. Bu bilgilendirici rehber sayesinde işinize yarayacak en iyi bandı anında bulabileceksiniz. Bant aramaya artık son demeye hazır mısınız?

Rehberde yer alan bantlar çeşitlerine göre maddelere ayrılmıştır. Her bant çeşidinin kullanım alanı ve yapıştırma gücü farklı olduğundan kendiniz için en uygun kullanım alanı ne ise öncelikle onu tercih etmelisiniz. Kullanacağınız alana uygun bant seçimi yapmazsanız kullandığınız bantlar ihtiyacınızı görmeyecek ve elinizdeki bantları boş yere israf etmiş olacaksınız. Bu nedenle rehbere kulak vererek en doğru bant tercihi yaparak rahat etmelisiniz.

bant-satin-alma-rehberi

Kullanacağınız bant, kullanım alanınıza göre farklılık gösterecek olsa bile genellikle bu bandı belirleyen en büyük etken yapıştırma gücü ve kullanılacak alanın yüzeyidir. Birçok bandın yapıştırma gücü birbirinden farklıdır. Bantlar farklı renklerde olabilirler, bunlar dekorasyon konusunda size avantaj sunarlar. Bazı bantlar ise renklerle kodlamaya imkan tanır ve bunlar özellikle elektrikçiler açısından sıkça kullanılır.

1. Halı Bandı

Halıları yapıştırmak için kullanılan bantlar esnek ve oldukça dayanıklı olurlar. Nem ve ıslaklığa karşı dayanıklıdırlar, ev içerisinde veya ev dışarısında kullanılabilirler. Her iki tarafı da yapışkanlı olduğundan çift taraflı bantlar gibi fonksiyona sahiptir. Genellikle halıları ve kilimleri yere yapıştırmak için kullanılırlar.

2. Kanal Bandı

Kanal bantları en sık rastlanan bantlardan birisidir. Farklı renk çeşitlerine sahiptirler. Yapıştırma açısından oldukça güçlüdürler. Birbirinden farklı çalışmalarda kullanılabilir olduklarından kullanım alanı konusunda esnekliğe sahiptirler.

3. Elektrik Bantları

Elektrik bantları genellikle elektrikçiler tarafından kullanılır. Farklı renklerde olabilmektedirler ve bununla birlikte genellikle vinilden yapılma olurlar. Bu açıdan ultraviyole ışınlarına karşı dayanıklıdırlar. Kullanıldıkları alanda su geçirmez mühür oluştururlar. Elektrik geçiren kabloları ve diğer malzemeleri yalıtma özelliğine sahiptirler. Elektrikçiler genellikle farklı renkli elektrik bantları kullanarak işlerini kolaylaştırırlar.

4. Maskeleme Bandı

Çok amaçlı olarak kullanılabilecek en uygun bant türüdür. Yapıştırma güçleri birbirinden farklı düzeyde olabilmektedir. Genellikle kaba dokulu veya hassas yüzeyleri tutturmak için kullanılırlar. Boya ve badana işleri yapılırken koruma amacıyla kullanılabilirler.

5. Montaj Bandı

Montaj bantları çift taraflı bant özelliğine sahiptirler. Her iki tarafı da yapışkanlı olan bu bantlar bir şeyleri duvara asmak için ideal seçimlerdir. Güçlü yapıştırma etkisine sahip olduklarından posterleri, resimleri, aynaları, çerçeveleri ve bunun gibi diğer eşyaları duvara asmak için kullanılırlar.

6. Paketleme Bandı

Konuşma dilinde daha çok koli bandı olarak bilinen paketleme bantları anlık ve güçlü yapıştırma olanağı sunarlar. Genellikle temiz bir kullanıma sahiptirler. Buna ek olarak bandı yapıştırdıktan sonra geri kalan kısmı kesmek için makas veya bıçak kullanımını gerektirmektedir. Genel olarak kolileri ve buna benzer envanterleri bantlamak için kullanılırlar.

7. Boyacı Bandı

Farklı genişlikleri olmasına rağmen yoğun olarak mavi renkten oluşurlar. İz bırakmadan çıkarılabildiği için oldukça kullanışlı yapıya sahiptirler. Özel olarak boyacılar tarafından kullanılan bu bantlar, kapıları, süsleri ve döşemeleri korumak için kullanılırlar.

Artık bant çeşitleri hakkında seçim yapacak kadar yeterli bilgiye sahipsiniz. Bantları ne kadar kuralına uygun bir biçimde kullanırsanız alacağınız verim bir o kadar yüksek olacaktır. Bantları yapıştırırken yapıştırılacak yüzeyin kuru ve temiz olmasına özen göstermelisiniz. Bantları yapıştırırken çok fazla germemeye özen gösterin çünkü gerilmiş bantların yıpranma olasılıkları çok daha yüksektir.

Bant kullanımı konusunda daha fazla bilgi almak ve bant çeşitlerine göz atmak için Türkiye’nin önde gelen bant üreticilerinden birisi olan Ulusbant firmasının sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.