Atari Salonlarından Cep Telefonlarına: Oyun Oynamak

Oyun oynamak kimine göre ayıp bir şey, kimine göre vakti boşa harcamak, kimine göre çocukluk, kimine göre sorumsuzluk, kimine göre tutku, kimine göre stres atma yolu, kimine göre ise aşkın ta kendisi… Oyun oynamak ile ilgili herkes bir şeyler söyleyebilir ama tarihi gelişimini göz ardı etmek hiç doğru değildir. Atari salonlarından önce evlerdeki televizyonlara, televizyonlardan bilgisayarlara ve en sonunda cebimize kadar gelen oyunlarla vakit geçirmek modern dünyada alışılagelmiş bir etkinliktir.

dunden-bugune-oyun-oynamak

Önceden oyun makinelerinin yerleri belliydi. Belli başlı salonlar olur, çocuklar ve kısmen gençler buralara giderek basit oyunlar oynayıp eğlenirlerdi. Atari salonlarında bu manzarayla daha sık karşılaşılması mümkündü. Bazı kafeteryalarda ise oyun makinelerinin bulunduğu alanlar bulunmaktaydı. Bunları çok sık göremezdiniz ama iş biraz daha eğlenceye kaydıkça langırt ve buna benzer oyun makinelerinin kafeteryalara girmeye başladığı görüldü.

Bilgisayarların hayatımızda yer edinmesiyle birlikte oyun oynamak için temel alan bilgisayarlar oldu. Benzer dönemlerde gelişim gösteren bilgisayarlar, PlayStation oyun konsolları, Nintendo oyun konsolları gibi pek çok teknolojik alet bulunmaktaydı. İnsanlar bazen gelir düzeyine göre bazen ise sevdikleri oyunların bulunduğu platformlara göre seçim yapmaktaydı.

PlayStation oyun konsolu olarak gelişimini sürdürmeye devam ederken yıllar içerisinde ortaya türlü oyun makineleri çıkmaya başladı. PS3 kabini buna bir örnek olarak gösterilebilir. İşletmelerin müşterilerini eğlendirmek için farklı türde oyun makineleri tercih etmeye başlamasıyla ticari oyun makineleri sektöründe önemli gelişmeler olmaya başladı. Türkiye’de buna ayak uyduran ve sektörde yer edinebilen markalar oldu. Orse oyun makinaları satışı konusunda önemli bir yer haline geldi.

Her ne kadar ticari anlamda bu tür gelişmeler olsa bile oyun oynamak artık salonlara gidip vakit geçirmekten uzak olmaya başladı. İnsanlar cep telefonlarından oyun oynamaya alıştı. Mobil oyun platformları güçlendi, mobil oyunlar çok daha gelişmiş seçeneklere sahip oldular. 5-10 dakikalık oyun oynama molaları başladı ve oyun oynamak gündelik yaşantımız içerisinde önemli bir yer edindi.

Gelecekte bu ivme yükselmeye devam eder mi? Bu soruya net cevap verebilmek mümkün olmayabilir ama oyun oynamak iyi bir kafa dağıtma yolu olduğu için önemini korumaya devam eder. Mobil platformlarda daha farklı gelişmeler yaşanabilir ve üstelik sanal gerçeklilik gibi bir kavramın girişiyle eski tarz oyun makinelerinin yeniden önem kazanması söz konusu olabilir. Ne olursa olsun oyun oynamak çeşitli tarzlarıyla daima hayatımızda yer edinmeye devam edecektir.

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.