Affiliate Marketing (Ortaklık Programı) Nedir?

Ortaklık programları bir blog yazarının gelirlerini yükseltmek için değerlendirebileceği veya gelir elde etmeye başlayabileceği bir alandır. Bu alana dahil olarak ortaklık programlarının koşullarını yerine getirip gelirler elde etmeye başlarsınız. Etrafta birçok farklı ortaklık programı çözümü vardır. Hangisinin sizin işinize yarayacağı veya hangisiyle çalışmanız gerektiğine siz karar vermelisiniz.

satis ortakligi

Ortaklık programı, bireysel bir kişi ile bir firmanın anlaşma yapmasıdır. Bu anlaşma dahilinde bireysel kişi sitesine yerleştirdiği link, reklam veya buna benzer unsurlarla ziyaretçileri ilgili firmanın ürün veya hizmet sayfasına yönlendirerek buradan bir komisyon elde eder. Ortaklık programının işleyişi bu şekildedir.

Ortaklık programı kapsamında dilerseniz ilgili firmayla ilgili bir yazı oluşturup ziyaretçileri oradan firmaya yönlendirebilirsiniz. Bunun dışında yapabileceğiniz en önemli strateji ilgili yazılarda firmanın size vereceği linki kullanarak ziyaretçileri firmaya yönlendirebilmektir.

Bir yemek blogu açtığınızı düşünelim. Yemek satışı yapan bir firma ile anlaşarak ortaklık programına dahil olabilirsiniz. Bunun bir getirisi olarak blog adresinizde yemeklerin faydalarından, niteliklerinden, tariflerden veya daha farklı tavsiyelerden bahsedebilirsiniz.

Yapabileceğiniz daha farklı bir strateji ise ziyaretçileri yazı içerisinden farklı ve yardımcı unsurlara yönlendirmektir. Yemek blogu örneği üzerinden gidecek olursak içecek satışı yapan bir firmanın ortaklık programına dahil olarak yardımcı unsur olarak tanıtım gerçekleştirebilirsiniz.

Ortaklık Programında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortaklık programı kapsamında yazı içerisinde tanıtım gerçekleştirme taraftarıysanız bunu bir satış danışmanı rolüne bürünerek gerçekleştirmeyin. Kendiniz olun. İnsanları başka yöne doğru yönlendirmeye değil, onlara bilgi vermeye çalışın. Bu sayede daha kalıcı başarılar elde edebilirsiniz.

Diğer taraftan, yazı içerisinde tanıtımı uygun görüyorsanız ve reklam görselleri kullanacaksanız ilgisiz alakasız mesajlar vermekten kaçının. Bu tür hamlelerle asla ziyaretçinin o görsele tıklamasını sağlayamazsınız.

Ortaklık Programı Nasıl İşler?

Ortaklık programına dahil olduğunuz zaman anlaştığınız yer özel bir kodun yer aldığı bir link verir. Bu linki kullanarak anlaşma koşulları çerçevesinde linki kullanmaya başlarsınız. Bir ziyaretçi linke tıklayıp ürüne girdikten sonra onu satın almayı seçerse, satın alma işleminden gelecek komisyon oranı hesabınıza eklenecektir.

Satmaya Çalıştığınız Ürün veya Hizmetlere Nasıl Trafik Sağlarsınız?

Kullanıcının ilgisini çekebilecek özel içerikler üretmeli ve bu içerikler aracılığıyla ürünler hakkında izlenimler oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz izlenim sonucunda kullanıcılar daha fazla bilgi edinmek istediklerinde kullanmış olduğunuz linke veya reklama tıklayarak ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceklerdir.

Belirli optimizasyon çalışmaları sayesinde arama motorları üzerinden blog adresinize daha fazla trafik çekerek satış şansınızı yükseltebilirsiniz.

Ek satış dendiğinde aklınıza tam olarak ne geldiğini bilmiyorum ancak ek satış tanıtılan ürün ile alakalı daha yüksek veya pahalı bir satış gerçekleştirmektir. Yemek firması örneğinden hatırlayacak olursanız yemek tariflerini paylaşmanız durumunda yemek tariflerinin yer aldığı bir kitabı satmak istemeniz ek satış niteliği taşıyacaktır. Sonuçta hem yemekler, hem de yemek tarifi kitabı aynı firmaya aittir.

Alakasız ve ilgisiz olduğunuz ürünleri pazarlamaya çalışmak oldukça zordur. Bu nedenle ortaklık programı dahilinde promosyonunu yapacağınız ürün mutlaka ilgili olduğunuz bir ürün olmalıdır. Anlatım ve aktarım aşamasında ürüne duyduğunuz ilgi doğal olarak ortaya çıkacaktır ve bu durum ziyaretçilerin ilgisini daha fazla çekecektir.

Ortaklık programı kapsamında dahil olabileceğiniz birçok farklı program vardır. Kendinize en uygun olan ortaklık programını bulmalı ve yola bu şekilde devam etmeye çalışmalısınız. Ortaklık programlarında başarıya ulaşmak için bu gereklidir.

Türkiye’de ki ortaklık programı olan bazı firmalar: Idefix, Kitap Yurdu, Çiçek Sepeti, Kliksa, Trendyol, Netinternet vb.

 

Son bilgileri asla kaçırmayın!

Blog adresime abone olun, yeni bilgiler, ücretsiz e-kitaplar hemen size ulaşsın.

İlgili Yazılar

Affiliate Marketing (Ortaklık Programı) Nedir?” te bir düşünce

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir. Dikkat: Reklam içerikli yorumlarınız onaylanmayacaktır.